Tartalom
ELSZ.......................................................................................................
LTHATATLAN VONATOK.......................................................................
KESKENYFILM..........................................................................................
RVID HETEK S EGY HOSSZ PILLANAT..........................................
A STRUCC VDEKEZIK..........................................................................
TALLKOZS EGY HALDOKLVAL.....................................................
VRCSEPPEK A SZEMFENKEN..........................................................
BARLANGVAST......................................................................................
KZLEGYINTS AZ ABLAKVEGEN..................................................
SZANATRIUM........................................................................................
A GYULK SZKE SSZEL.................................................................
VISSZA A TETT SZNHELYRE.............................................................
BETEGLTOGATK.................................................................................
A HALL MEGKSRT............................................................................
AZ TLET KIHIRDETTETIK.................................................................
A KOPONYK HEGYE..............................................................................
ISTEN NEVBEN - SZAK FEL..........................................................
„LE MIE PRIGIONI”.................................................................................
OLIVECRONA............................................................................................
LKTET CSILLAGOK............................................................................
AVDELNING 13........................................................................................
ADDISZ-ABEBA........................................................................................
KRIZANTM.............................................................................................
TR S ID...............................................................................................
TRELLEBORG FEL FUT EGY FL FEKETE EB.................................
„OLDOZZTOK EL KTELKEIT”.........................................................
ROBINSON SZIGETE................................................................................
Mtoszokon s legendkon tl ajnlom knyvemet a nemes, igazi tudomnynak, mely soha nem volt olyan trelmetlen a babonval, mint vele szemben a babona.
ELSZ
melyben elssorban azt igyekszem megmagyarzni, hogy ezt az egsz bajos trtnetet mirt teregetem az olvas el. De msrszt s legfkppen azt is mentegetnem kell, hogy mirt kell mentegetdznm olyasmirt, ami a vilg legtermszetesebb, legmagtlrtetdbb dolga: hogy ugyanis az r elmesl valamit, ami mindenkivel megtrtnhetik, abbl a rendkvl figyelemre mlt alkalombl, mikor ppen vele trtnt meg. Elbb az utbbi halmozott mentegetzst intzzk el. Erre, nhny ht tanulsga alapjn, azrt trek ki, mert plyatrsakkal s szerkesztkkel val beszlgetsben tbbszr szba kerlt, vajon helyes s okos dolog-e, ha egy elgg ismert r tulajdon lmnyeit vlasztja trgyul, mghozz olyanokat, amikrl az olvas gyis tud, teht mint „rdekessg” mr nem is idszerek. Ami az okossgot illeti... ht krem, nem hiszem, hogy a mi plynkon mindig az a helyes, ami okos. Az effle vatos latolgatsban tlsgosan sok nekem az irodalompolitika.
Normlis idkben, mikor az rvnyeslsrt s az elrt eredmnyek psgben tartsrt nem kellett olyan keservesen harcolni, az olvas az rtl tudta meg, hogy t mi rdekli s nem megfordtva. Taln nagyobb volt a kereslet? A mi mestersgnkben nem rvnyesl olyan egyszeren a legfbb gazdasgi trvny, ppen ezrt nincs rtelme az „irodalompolitika” tetszets terminusval elkeresztelt kereskedelmi szempontnak. gy teht a knnyed legyints llspontjra helyezkedem, azzal az vatoskod megfontolssal szemben, hogy vajon illik-e, vagy nem illik (hasznos-e vagy nem hasznos) olyan rnak, akinek nemcsak lrai verseit, de kzrdek gondolatait is meghallgatjk, nmagt vlasztani regnyhsl, ama legfantasztikusabb regnyben, amit a valsg produkl. m illemen s hasznossgon tl - s ez mr az alapmentegetdzsre vonatkozik - igenis, sok bels ellenllst kellett legyznm, mieltt stockholmi kalandom megrsra rszntam magam. Mert ha nem is szimatolgatom tlsgosan, hogy mit vrnak tlem, azon bizony eleget tprengek, amit magamtl vrok.
Bizonyos, hogy egyebet, mint amennyi letnk szinte feltrshoz elg. Annyi mindenflt kellene megrni klvilgi megfigyelseimbl, plne most, hogy jabb haladkot kaptam a restancik elintzsre. s ha mr emberekrl van sz, annyi nlam rdekesebb ember van a vilgon. Mindez, beltsom tlszke eltt, sokkal srgsebbnek ltszott, mint egy szemlyes valloms. De klns dolog trtnt, amire nem szmtottam. Kiderlt - amit ilyen mrtkben sohase gondoltam lehetsgesnek -, hogy rnak lenni nem is olyan knny dolog: hogy ez a minsg nemcsak jogcm, de keserves knyszer is, dnt esetben kedvnk ellenre jelentkez bels parancs. Nem akartam foglalkozni hrhedt betegsgemmel mr csak azrt se, mert hiszen, tudvaleven, az ember szvesen s gyorsan felejti el a knos s veszedelmes lmnyt, amibl kimszott. Az ember igen, de nem az r. A knyszer, hogy az emlket lergztsem, gy jelentkezett, mint egy msodik betegsg, amelynek kezelse nlkl az elsbl se tudok teljesen kigygyulni.
Recipe verbum - rolvass helyett lers a kencs s a felejts itala, ebben a furcsa patikban, amit a szegny mvsz lelkben hord. gy ltszik, mgis igazam volt, mikor egy tetszets rapszdimban szigorlati tananyagnak neveztem az r lett, szletssel, szerelemmel, knnal s kjjel egytt, tananyagnak, amibl majd, valami ismeretlen bizottsg eltt, vizsgznia kell halla utn. ntudatlanul - most egsz lesen rzem - mindig a vizsgtl val drukk adta kezembe a tollat, mikor lmnyrl szmoltam be - sok rmmet rontotta el, de sok szenvedsemet enyhtette a lappang figyelem, mely ott feszlt bennem, arra erszakolt, hogy ne csak tljem, ami trtnik velem, de kpet is ksztsek rla, msok szmra. Most, hogy a „Mennyei Riport” legels kapujt (nem furcsa, hogy ezt a regnyt is akkor rtam, mikor betegsgem mr ott bujklt bennem?) valsgban tlptem, visszafordulsom utn egy sereg pillanatfelvtelt fedezek fel riporteri tskmban: el kell hvnom ket, klnben egy leten t knozna a lelkifurdals, hogy veszni hagytam kzttk akr csak egyetlen olyat, aminek eredeti mintjrl eddig nem tudtam, se n, se msok.
Ami pedig a ktelez szernysget illeti, ami vissza akar tartani tle, hogy nmagammal foglalkozzam...
Ftylk a szernysgemre. Egyszer mr kifejtettem, hogy szerny csak n lehetek - a vlemnyem ppoly kevss lehet szerny, mint a szeld s szemrmetes Newton binominlis ttele, mely a vilg legszernytelenebb vlemnyt fejezi ki, mikor ltalnos rvnyt kvetel, vagy egy felfedezett gygyszer reklmja, amivel segteni akarunk.
gy ltszik, nemcsak a vlemnynkre vonatkozik ez, de lmnyeinkre is, ha az lmny emberi s nemcsak egyni.
Van szerencsm ht a kvetkezkben az olvas tletre bzni, milyen mrtkben sikerlt rvnyre juttatnom szemben a velem szletett orvosi diszkrcival a velem szletett pciensi indiszkrcit.
s most mg valamit.
Fenti sorok az rtelmes olvashoz szltak, albbiak a tbbiek szmra, akikkel szemben szintn elzkeny hajtok lenni, nem tudvn, melyik rteg van nagyobb tbbsgben.
Br azt hiszem, vilgosan megmagyarztam, mirt rom meg ezt a regnyt, most mgis bevallom: soha nem szntam volna magam r, ha egy rval ezeltt nem olvasok az egyik szlsjobboldali lapban egy szljegyzetet, mely azzal vdol, hogy betegsgemmel s a hrneves agysebsz budapesti ltogatsval reklmot csinltatok magamnak. Olcs dolog volna szernyen arra krni a szljegyzet rjt, szveskedjk az n stockholmi utamat opercival egytt vgigcsinlni, annak ellenrzse cljbl, vajon reklmbefektetsnek elg gazdasgos-e? Egy ilyen vdra ktflekppen lehet vlaszolni. Vagy gy, hogy szre se veszem, s egyetlen szra sem mltatom, vagy pedig egy egsz ktettel.
Mint ltjuk, az utbbit vlasztottam.
Budapest, 1936
LTHATATLAN VONATOK
Ez v mrciusban - tizedike fel lehetett - egy dlutn az Egyetem tri Central Kvhzban uzsonnztam, ablak melletti trzsasztalomnl, ahonnan egyrszt a knyvtrra, msrszt egy bankfikra nylik kilts. A bankfikra csak ennyi van kirva nagy betkkel: „Anyaintzet”, s n mr sokszor tprengtem rajta, vajon a gyantlan olvas, fknt, ha ersen csaldias kpzetkrben mozog, nem rti-e flre a cgtblt, s az intzetet nem tveszti-e ssze holmi jtkonysgi iskolval, ahol a legszentebb ktelessgre, az anyasgra nevelik a fiatal lenyokat. n persze tudom, hogy nem errl van sz, anymat hatves koromban vesztettem el, s a mostoha let korn hozzszoktatott, hogy a pnzgazdasgot megklnbztessem a npnevelstl.
Br pontosan nem emlkszem, az a gyanm, ezen az emlkezetes dlutnon is inkbb gazdasgi krdsek foglalkoztattak s nem a np oktatsa, ami pedig els ktelessge volna egy kzrnak. Igaz, hogy a kett, ppen az rnl, egybeeshetik. Teht mondjuk gy: azt igyekeztem kiszmtani, melyiket rjam meg elbb: azt az elvi tanulmnyt, a modern ember szereprl a trsadalomban, vagy az egsz estt betlt hromfelvonsos sznmvet. Vgre gy dntttem, a sznmvet rom meg elbb, hogy ennek jvedelmbl aztn annyi rr idt biztostsak magamnak, amennyi egy tanulmny megrshoz kell, vagy kellene, ha lelkiismeretesebben s szabatosabban csinlom meg, mint ahogy egy szndarabot szoktak.
Ezt elhatrozva, megknnyebblten shajtottam fel. Persze, a szndarabhoz is kellennek elkszletek, trgyalni kell az igazgatval, megnzni nhny divatos darabot, tjkozdni a szezonrl, esetleg sznszekkel beszlni. Itt az ideje, hogy sznpadi szerz legyek magam is, a dolog krmmre g. Mr-mr rszntam magam, hogy felhvjam D.-t, amikor eszembe jutott, hogy Pirandello tvenhat ves korban kezdte, mgis nagy sikert rt el. Gyorsan visszapisszentettem a telefonosfit, no hiszen, ha tvenhat, akkor mg rrek befejezni a keresztrejtvnynek a megfejtst, amibe ppen belekezdtem. Ugyanis tudni kell, hogy vek ta minden hten megfejtek egy keresztrejtvnyt az egyik napilapban, amely hetenknt kzli ezeket: szoksomm vlt, kabalmm, ha egy hten elmaradna, azt a hetet szerencstlennek rzem. Pedig sokat bosszankodom, mert a rovatvezet r - szemlyesen nincs szerencsm ismerni - „szlsmonds” cmen, minden hten bevesz egy aforizmt, fgglegesen s vzszintesen a rejtvnybe. Kitn, jz npi mondsok ezek, csak ppen az a bajuk, hogy nem lteznek a valsgban, gy ltszik, az illet maga tallja ki, csak szernysgbl vagy mvszggbl fogja r ket a npre, mint Thaly Klmn a hrhedt „eredeti” kuruc balladkat. Ilyen kzmondsai vannak: „Ha csl balra, jobbra bakafm” vagy „Asszonysrs repcepogcsa”. Most tessk elkpzelni, milyen nehz egy keresztrejtvnyben rekonstrulni egy ilyen ismeretlen kzmondst a hinyz betkkel. Mr gondoltam r, hogy levelet intzek hozz, vagy nylt utcn vonom felelssgre.
St valszn, hogy ppen akkor gondoltam erre, mert jl emlkszem, mennyire fel voltam izgatva. Ennyi volt a kzmondsbl: „Aki... on... terme... kuko is... sz”. Nem akarom a kartrs r lelkiismerett megterhelni a feltevssel, hogy betegsgem tulajdonkppen ezzel a keresztrejtvnnyel kezddtt (ki fog derlni, hogy rgebbi kelet volt), de annyi bizonyos, hogy nagyon dhs voltam. Mi a csoda az, hogy „...on terme... kuko is... sz?” Ilyen nincs. Egszen belevrsdtem a prblkozsba, hogy a gyans kzmondst kiegsztsem.
Ekkor indultak meg a vonatok. Pontosan, menetrendszeren, ht ra tz perckor.
Csodlkozva kaptam fel a fejem. Mi ez? Hatrozott dbrgs volt, erlkd, lass csikorgs, mint mikor a lokomotv kerekei lassan nekildulnak, aztn hangosan zakatolni kezdenek, mellettnk szalad el a vonat, aztn tovbbfut, a zakatols halkul, mint az „Ej uhnyem” dallama, a munksok, akik hajt vontatnak.
Taln teheraut volt. Visszatrtem a titokzatos kzmondshoz.
Igen m, de egy perc mlva megindult a kvetkez vonat, ugyanolyan temben. Dbrgtt, zakatolt, elhalkult.
Idegesen forgattam a fejem, a mellkutca fel.
Mi az rdg, itt vonatok jrnak, vagy valami j jrmvet prblnak ki? Az utols vonatot Pest utcin htves koromban lttam: gzvonat volt, a Baross utcn kzlekedett, ahol laktunk. Azta, tudtommal, villamoskocsi van csak, az sem az Egyetem utcban.
Nhny aut csapott el, ms semmi. Hromszor kaptam fel a fejem, csak a negyedik vonatnl jttem r, hogy hallucinlok.
Ersebb hallucincim soha nem volt, rthet, hogy az elst nem ismertem fel rgtn. Sokszor megtrtnt azeltt is, gyerekkorom ta, hogy otthon ldglve, de klnsen az utcn ballagtomban, a nevemet hallom htam mgtt - egy nagyon halk, szinte sket hang suttogja: „Frici!”, mintha figyelmeztetni akarna, vagy mginkbb, mintha egy szgyenls, szegny, rgi ismers szlna, aki nem mer hangosan szlni: mintha ismers volna a hang is, csak nem tudom, ki - elfelejtett valaki a gyermekkorbl, akit halottnak hittem, tvoli rokon, nem halt meg, csak nagy nyomorban van, bujkl, restelli a dolgot, de muszj gyorsan kzlni valamit velem, aztn majd eltnik. Eleinte meg is fordultam ilyenkor, aztn rjttem, hogy a flem kprzik, nem nyugtalantott a dolog, tovbbmentem, mg kedveltem is e rejtelmes hangot. Ez ms volt.
Erszakos, lrms, kvetelz hang. Vonatdbrgs, olyan ers, hogy elnyomja a valdi neszeket; a pincr mond valamit, nem hallom.
S hiba - a hangnak nem ltom a forrst.
Ez bizony nem a klvilgbl szrmazik - llaptom meg csodlkozva.
De ht akkor...
Odabent keletkezett a fejemben.
Mivel semmi ms tnetet nem rzek, csppet se tallom ijesztnek. Csak nagyon klnsnek s szokatlannak.
Megllaptom, hogy hallucinlok. De nem lehetek rlt, teszem hozz rgtn, mert hiszen akkor ezt nem tudnm megllaptani.
Valami ms baj van.
KESKENYFILM
Otthon vacsorzom, Cinivel janur ta legnyletet lnk, desanyja Bcsben freudizmust tanul, s a Wagner-Jauregg klinikjn neurolgit gyakorol. brzol mrtanrl s fizikrl beszlgetnk, az emberi konstrukcit mint gpet, hozom fel pldnak. Cini tdista, nem veszi szre, hogy termszetrl s letrl magyarzva, gyakran hasznlom fel ksrleti nylnak, ltalnos iskolai dolgok kz, mintha olyasmirl beszlnnk, knnyedn, amit majd a felsbb osztlyban fog tanulni, sajt elmleteimet csempszem be, amikrl mg senki sem tud, kiprblom rajta. Most a gondolkods mechanizmusa rdekli, sznokolok valamit, engrammokrl, „kitaposott” elektromos plykrl a kzpontban, feltteles reflexekrl, de gyorsan rtrek - mintha kztudoms dologrl volna sz - kedvenc vesszparipmra, a szervek „autonm” mkdsvel kapcsolatban. Szerveinknek kln-kln megvan a maguk sajtos kifejezsi eszkze, „beszlni” tudnak, csak rteni kell a szavukat. Magamat hozva fel pldnak, tnynek lltom, amit - autizmus! - csak szeretnk: hogy n pldul, ha nyugodtan gondolkodom, s figyelem magam, krlbell meg tudom hatrozni, hogy az aktulis gondolat agyamnak melyik rszn keletkezik. Mikor szmolok, szjtkot csinlok, sztbontok valamit (analzis), ell, a homlokom alatt trtnik valami - rzelmek, muzsika, indulatok (szerelem, gondolom kzben, de ezt nem emltem), a koponya hts rszn keletkeznek. Magamban elhatrozom, hogy ma, az gyban folytatni fogom ksrleteimet - vek ta ltatom magam, hogy kitart gyakorlattal irnytani lehetne a gondolatokat, mozgatni a ganglionokat, bellrl, mint atlta az izmait, vagy zongoramvsz az ujjait. Ezt az lmatlansg ellen eszeltem ki vekkel ezeltt, hogy el lehetne aludni minden kls szer nlkl, ha rtallnk a kpzelet-appartusban, lent valahol, a nyltagy fel, arra a pontra, ahonnan gpiesen el lehet zsibbasztani az egsz kzpontot, kiemelni a valsgbl, mint Archimdesz csigja a fldet, meglltani kerekeit. Cini unja a dolgot, vziplrl beszl, s hogy magasugrsban els lett. Szernyen, de nmi ldtssal (mr az szemtelensg tlem, hogy szerny vagyok - „mire szerny n?” mondta Osvt egy fiatal kltnek) ifjkori sporteredmnyeimet emlegetem. Ezzel kapcsolatban felhozom, hogy a skarlt ta, amin gyermekkoromban testem, nem voltam soha beteg (vakbl nem szmt), titokban szmtok r, hogy ezzel imponlni fogok Cininek.
Futan eszembe jutnak a dlutni vonatok, de rgtn elfelejtem.
Reggel mr nyolckor jnnek valami korrektrrt. Aztn titkrom, Dnes, jelentkezik, az iratszekrnyt, amit tegnap olyan olcsn vettem, politrozni kell, de j lesz szemlyesen elintzni, rmesen becsaphatjk az embert: ha magam megyek el, flron megcsinljk. El is megyek, jakarat flnnyel beszlek az asztalossal, npszer kifejezseket hasznlok, ahogy egyszer emberekkel szoktam, de azrt jlesik, hogy mvsz rnak szlt, teht „felismert”. Utna a Bucsinszkyban gyorsan „lekenek” egy krokit, tizenegyre mr a kiadnl vagyok, a novellsktetet ssze kell lltani, cmet adni. Arnylag hosszan tndm, lapozgatom a levonatokat, melyik novellt tegyem elre, arrl neveznm el a knyvet. Elbb az „Anym” cmre gondolok, de aztn, nem is tudom mirt, a „Nevet betegek”-et vlasztom ki erre a clra, pedig nem tetszik nekem mint ktetcm: Kosztolnyi „Betegek” cm rgi novells ktete jut eszembe, mr akkor gondoltam r, hogy hv s halad rhoz erteljes szavak illenek, nem helyes a boldog s puha bkebeli impresszionistk mdjn nyavalykban tetszelegni, elismerni ezzel, hogy a mvszet, viszonylagosan, valami beteges llapot, sz sincs rla, inkbb klnleges, magasabb egszsg. A kiadtl tmegyek a laphoz, riporttmt krek, az elszobban B.-vel tallkozom, szba kerl, hogy meg kellene csinlni azt a szemlt, ha tavasszal elindtjuk, jv karcsonyra egyenesben vagyunk. tveszek egy levelet egy irodalmi trsasgtl, felolvassra krnek. Elhessegetem magamtl a lelkiismeret-furdalst, szent Isten, mennyi levlre nem vlaszoltam, de most nem lehet, muszj azzal az igazgatval trgyalni, meg a minisztriumba is fel kell menni, a protekci miatt, meg a j Rzsi hzvezetnm urnak, Szabados Palinak llst kellene szerezni. Kettre jutok haza, Cini ebd kzben gytr valami zsr miatt, sz sincs rla, az nem neked val. Ebd utn Rzsi kisfia, az els elemista Pali, remek mokny klyk, palcos kiejtssel (azt mondja: „desapm”, meg hogy „tikhs” lesz estre) az bcsknyvbl magol valamit. Megti a flem: „Mricka olvas”, meg „Samuka r”. Te, mutasd csak azt a knyvet. Szp, modern bcsknyv, sok kppel. De mi ez? Kprzik a szemem, vagy ilyen liberlis lett nlunk, tudtomon kvl, a npoktats? Az egyik brn ebdnl, tertett asztal krl a csald, mindenkinek kalap a fejn. Alatta versike „Szdereste” cmen. Mifle knyvbl tanulsz te, Pali? Elrelapozok, kiderl, hogy egy zsid felekezeti iskola tanknyvrl van sz. Rzsit hvom, csodlkozik, vllt vonja, nem rti, mi az, a legkzelebbi iskolba ratta be tanv elejn a gyereket, nagyon szp, tiszta iskola, a tantn olyan jsgos, a gyerek remekl tanul, csupa kitn, az igaz, hittanra kln van a katolikusoknak. Cini gurul a fldn, gy rhg: na Pali, zsidgyerek lettl, mtl fogva Smle a neved, tincset fogsz nveszteni. Pali eleinte hsiesen s dacosan vlaszolgat, de aztn bgni kezd, „nem akarok zsidgyerek lenni” ordtja. Ksbb megnyugszik, mr hancrozik a pamlagon s mikor csiklandozom, kacarszva azt kiablja: „h, zsidgyereket nem szabad m bntani!” Jt van informlva.
Szundtok egyet, mert ngyre a fiatal r jelentkezett, mondanm meg neki, van-e tehetsge, rdemes-e neki... Meg fogja tudni tlem, hogy igenis van tehetsge, ppen azrt hagyja abba, srgsen, az id alkalmatlan. tkor elhatrozom, hogy azt a dolgot holnap dlelttre hagyom, bemegyek az llatkereskedsbe, ahol hnapok ta alkuszom egy akvriumra („antikvrium”, ahogy Erzsi mondja). Fodor Lacival, a kitn drmarval tallkozom, spiritiszta dolgokrl beszl, rdekldm egy filmestett darabja irnt. Errl eszembe jut, hogy hatra egy amatr filmegyeslet eladsra grkeztem, ahol pomps keskenyfilmeket mutatnak be zrt krben a bel- s klfldi tagok. Rajongok ezrt a mfajrt, a jv filmjt ltom benne, igazi, egyni mvszet lehetsgt, a jv zenjt. Az amatrk rmmel fogadnak, mindjrt elindtjk a gpet, nhny plyadjnyertes keskenyfilm kerl a vszonra, gynyr felvtelek. Ignytelen kaland a spanyol tengerparton, egy kisfi reggeli stja az erdben, aztn egy jelkpes rapszdia.
Nini, ez nagyon rdekes lesz. Orvosi film, amerikai amatr vette fel. Cushing professzor bostoni mtjben egy Jackson-epilepsziban szenved betegen koponyamttet vgez. Sok mttet lttam fiatal koromban, de valsgban ilyet mg nem, feszlten figyelek. Az asztalra szjazott betegnek csak a fejt ltni, a tanr nekimegy, elegns mozdulatokkal elbb megskalpolja, a fejbrt htrahajtja, aztn egy perforl nagy frval krbelyukasztja a koponyt, majd leemeli a fejrl, mint valami sapkt. Az agyhrtyt - olyan, mint egy hajlekt hl, szinte termszetellenes - tisztn, gusztusosan sztvgja, az agyvel kocsonyjt ltni, ahogy remeg s ltyg a csontcsszben. A tanr udvariasan flrell, hogy a filmez dolgozhasson, megfordul, belemosolyog a gpbe. A jobb oldali nztrsamhoz fordulok, hvsen magyarzva az esetet, hogy orvosi tjkozottsgomat fitogtassam. De mondat kzepn szreveszem, hogy a levegnek beszlek, partnerem szp lassan, lbujjhegyen kiment a stt terembl. Csakugyan, elg rmes ez a mtt, mg brban is, mr csak ten vagyunk, a tbbiek nem brtk, flnyesen mosolygok magamban, lm, mennyivel edzettebb vagyok - igaz, elejtl fogva az a gyan lappangott bennem, hogy be vagyunk csapva, lehetetlen, hogy ez l ember, olyan mozdulatlanul fekszik, biztosan hulln csinlja a mttet a tanr, demonstratv clokbl, onnan is gondolom, hogy vr alig folyik. gy is elg htborzongat, gratullok gyomromnak s idegeimnek, jl tudom fegyelmezni magam, egyszer egy tmegakasztst is vgignztem. Egyik az t kzl, htam mgtt (tisztelm s pszichoanalitikus) elrehajol, s suttogva emlkeztet egy rgi elmletemre az emberi rtelem anatmijrl. szerinte ez csak jelkpes, de n elkelen kifejtem, hogy valamikor a valsgban is lehetsges lesz, mire mosolyogva megjegyzi, hogy itt egy kis ellentmonds van, mert ahhoz, hogy pldul valaki rsznja magt egy ilyen mttre, elbb kellene kivenni a flelem kzpontjt a fejbl. Mltnylom a viccet, de nem nevetek, mert szegny Havas bartom jut eszembe, aki huszonkt ves volt, mikor valami agydaganatban elpusztult (akkor hallottam elszr, hogy ilyen is van), emlkszem utols napjaira, elferdlt arcra, a bna rngatdzsra, ahogy nevetni prblt. Hideg fut vgig a htamon, mint akkor - milyen lelkes, lngol, rajong, nagyszer tehetsg volt! Milyen furcsa volt arra gondolni, hogy most elviszi magval, tnkrement agyvelejben, nemcsak tulajdon lett, de a szeretettel s megrtssel alkotott kpet is, amit rlam rajzolt ez az agyvel: milyen borzaszt ez, egy kicsit n is meghaltam vele, s ilyen nyomorultan s ostobn! Ht rdemes hinni magunkban s msokban, ha csak ennyin mlik az egsz? De aztn gyorsan megnyugtatom magam azzal a bizonyos, gyermekkorombl megmaradt, dogmv ersdtt ttellel, hogy ilyesmi, termszetesen, csak msokkal trtnhetik, velem nem.
De ht rakor, ugyanabban a kvhzban, ugyanott: percnyi pontossggal, mint tegnap, megindulnak a vonatok.
Most mr nem fordulok az ablak fel, tudom, hogy bell zakatol valami, a dobhrtymon. Ahogy emlkeimet rendezve, azt a dlutnt felidzem, csodlkozva krdem magamtl e pillanatban, hogy lehet az, hogy a dlutni mozi emlke nem trsult bennem a furcsa j tnettel, azzal a zakatolssal, aminek oka (ma mr tudom) a carotis nev tr izgalma volt. Eszembe se jutott prhuzamra gyanakodni, kicsit bosszankodtam, s rgtn elhatroztam, hogy a flemmel van valami baj, lehet, hogy zsiradk gylt ssze a jratban. Ezt nem szeretem, kedvelem a tisztasgot, s tl szpnek igazn nem mondhat testrszeimre ppolyan hi vagyok, mint egy mozisznsz vagy egy fiatal n. Csak persze okosabb vagyok, hogy ezt szre lehessen venni rajtam, itt is ltalnost elmlettel kbtom el intellektulis nrzetemet, mely tiltakozik ellene, hogy a testemet ppoly fontosnak tartsam, mint a lelkemet, a ltrt val harcban. Kieszeltem, hogy az l testnek, vgig a termszetben ketts jellege van: egy belgyi, letfenntart, egy, mondjuk gy, szexulis. Ennek megfelelen minden szervnk ktfle, egszen klnbz clra s feladatra van berendezve: a szem nemcsak ltszerv, de vonz kszer is, rkmcs, mely magba szdti a msnem embert, a fl nemcsak arra val, hogy halljunk vele, de arra is, hogy enyelegve cibljuk, s a szj, a szerelmes ifj szmra nem a blcsatorna fels nylsa, evsre val eszkz, hanem maga a megtesteslt csk. Leglnkebben ez a tendencia a nemi szervek krl mutatkozik, melyek takarkossgi clbl, vgig az egsz llatvilgon, az emszts vgs kvetkeztetseit levon szervekkel vannak sszekapcsolva.
Egsz letemben lnken igyekeztem magamban kln tartani ezt a kettssget, azrt hagytam magamon lgni lelki hisgom (nfenntart sztnm) ellenre, testi hisgomat is, ezt a knyes, oly knnyen sebezhet, annyi szenvedst okoz ballasztot.
gy ht msnap, jra elhalasztva a tegnapi elintznivalt, belltottam a klinikra, a j nev flspecialista tanrhoz. Szerny, rokonszenves, fiatal ember, nagyon kedvesen fogadott, meghvott rendeljbe, ahol tudomnyos krdsekrl is beszlgettnk, mg kszl rdekes szakknyvnek egy fejezett is ideadta, ltvn, hogy rdekel a dolog. Orromba, kedlyes csevegs kzben, hossz drtot dugott vattval, ami az Eustach-csvn t flembe szaladt. Fogamat csikorgattam, hogy ne tudjak tiltakozni, gy tettem, mintha szre se vennm, mikor kihzta a drtot, folytattam az elkezdett mondatot. A vgn odaveten megjegyezte, hogy fljratgyulladsom van, s ezzel bsgesen magyarzhat a hallucinlt zakatols. Ezutn mint humorista, elmondtam neki, hogy egy selypt orvos a szlszhez kldte egyik nismersmet, aki flszt rtett, jrt is hozz, elhanyagolta valdi bajt, s a vgn belehalt a flrertett betbe. A tanr r jt nevetett a helysznen rgtnztt anekdotmon.
RVID HETEK S EGY HOSSZ PILLANAT
„Munks embernek rvidek a napjai, hossz az lete.” Mr az iskolban tetszett nekem ez a monds, br mindig reztem, merben hamis, s ami a legnagyobb baj, mg fordtva sem hasznlhat. F az, hogy paradox, nmagnak ellentmond, s ezrt j irnyban keresi az igazsgot, ahov tapasztalatom szerint csak ellenkez oldalrl lehet elindulni, lvn a lt ketts, pozitv s negatv ram harcbl szrmaz valsg. Annyi bizonyos, hogy ezen a hrom hten, prilis elejig, ersen dolgoztam s szaladgltam, de napjaim azrt nem voltak rvidek, sokat tprengtem s fecsegtem, valami nyugtalan s fraszt lnksg vett ert rajtam. s nem hagyott bkn az „elintznival”. letem folyamn ez a homlyos rzs, hogy nekem valami „elintznivalm” van, valamit ottfelejtettem, valamirt vissza kellene menni, valamit s mghozz a legfontosabbat, kihagytam, holott ppen a valamirl van sz, klnben taln nem is jttem volna a vilgra - ez a noszogat, srget parancs gyakran jelentkezett, de soha ilyen hatrozottan s makacsul. „Le kellene tenned a doktortust” - mondtam magamban gnyosan, Imre bartomra gondolva, aki egyszer bevallotta, hogy viharos s kalandos letnek dnt pillanataiban mindig jelentkezett benne ez a hang, hogy taln mgis jobb lett volna annak idejn letenni a doktortust, ahogy a szlei akartk. De mit kell nekem elintzni? A kusza selyemgubancban egy fonalat keresek, aminl fogva aztn az egsz gubt le lehetne bonyoltani. Mindig azzal nyugtattam meg magam, hogy hiszen mindegy: ha a lnc megvan bennem, akrmelyik szemt fogom meg, mindig az egsz lnc megmozdul. Ezrt rtam annyi rengeteg cikket is pldul, az egyetlen, ezerktetes regny helyett, amit gyermekkoromban terveztem.
Egy klt bartom, kiss tg rtelemben, azt magyarzta, hogy „magamat keresem”. Igen m, de akkor ki az a magam s hol tallom meg a sok kzl, akiket itt vagy ott felfedezek, mirl ismerem meg?
Egy dleltt minden ok nlkl befordulok a vsrcsarnokba - ldrgk a pultok kzti utckban, nzegetem a fzelkes kupacokat, gymlcsdombokat: a kposztsteknk, uborkshordk srgn s zlden krkednek. Mint drga pointe-lace csipkk, fggenek a zsigerek a mszrszk eltt, sajthegyek ingerelnek, hogy frjam t magam, alagutat vjva, mint a kukacok; kettszelt harcsk rzsaszn hsa dagad a vizes deszkn. Sokszor hittem magamrl, hogy tulajdonkppen haspk vagyok, utda smnek, az egysejt ambnak, aki mindent bekap, ami tjba kerl. Klnskppen nincs tvgyam, a szoksos kstolgats is elmarad.
Msnap a vghdra megyek ki, azzal ltatom magam, hogy riportot fogok rni. krt vgnak ppen: halkan bgve, kelletlenl dalog a fal mell, de azrt nem ellenkezik. Lesti a szemt, ahogy a legny elbe ll, sztterpesztett lbbal, magasra emelve a taglt - mintha restelln a dolgot, de belenyugszik, hogy be kell tartani az emberrel kttt szerzdst, mely szerint lete utols veirl lemond, hogy az els veket gondtalanul, harc nlkl, j legeln tlthesse. Mint |