január 22. A MAGYAR KULTÚRA NAPJA Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én írta a Himnuszt. Ennek emlékére ünnepeljük ezt a napot.
február 13. BETEGEK VILÁGNAPJA A betegek világnapját annak ellenére rendezik, hogy Lourdes-ban 1858. február 11-én jelent meg Szûz Mária Soubirous Bernadette francia leánynak, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevõ forrás fakadt. Az ide zarándoklók száma évente több mint félmillió és a tudományos módon meg nem magyarázható gyógyulások is több ezerre tehetõk.
február 14. VALENTIN-NAP Szent Valentin nevenapján világszerte megajándékozzák szeretteiket az emberek és megünneplik a szerelmesek napját.
március 15. A MAGYAR SAJTÓ NAPJA 1848-ban ezen a napon nyomtatták a magyar sajtó elsõ szabad termékeit, a Tizenkét pontot és a Nemzeti dalt. 1990 óta ünnepeljük.
március 27. SZÍNHÁZI VILÁGNAP 1961 júniusában a Nemzeti Színházi Intézet bécsi közgyûlésén, negyven ország küldöttének határozata alapján tartjuk 1962 óta, annak emlékére, hogy 1957. március 27-én volt a Párizsban mûködõ Nemzetek Színházának Évadnyitója.
április 1. ÁPRILIS ELSEJE "ÜNNEPE" Valószínüleg valamilyen téltemetõ-tavaszköszöntõ pogány hagyományra vezethetõ vissza. Már az ókori görögök is megtréfálták egymást ezen a napon.
április 7. SZAKSZERVEZETI AKCIÓNAP 1948. április 7-én az ENSZ szakosított intézményként megkezdte mûködését az Egészségügyi Világszervezet (WHO), amelynek célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása, továbbá tevékeny részvétel a környezet védelmében.
április 10. NEMZETI RÁKELLENES NAP A Magyar Rák Liga 1993-tól minden évben nemzeti rákellenes napot szervez április 10-én Dr. Dollinger Gyula sebész, egyetemi tanár születésnapján, aki 1902-ben megalakította az elsõ Országos Rákbizottságot. (Ha április 10-e húsvéti ünnepekre esik, akkor más idõpontban tartják.)
április 11. KÖLTÉSZET NAPJA E napon született 1905-ben József Attila. (1964. április 11-én ünnepelték elõször.)
április 18. NEMZETKÖZI MÛEMLÉK NAP A mûemlék és történeti együttesek nemzetközi napja. Az UNESCO ICOMOS Szervezetének javaslatára nyilvánították e napot Nemzetközi Mûemléki Nappá. Elõször 1984-ben ünnepelték. E napon világszerte különbözõ rendezvényeken hívják fel a figyelmet a mûemlékekre, különösen azokra, amelyek megmentéséhez segítségre van szükség.
április 22. A FÖLD NAPJA A Föld Napja elnevezésû világméretû környezetvédelmi akciónap - társadalmi kezdeményezésként - 1970-ben indult el az Egyesült Államokból. Magyarországon 1990 óta rendezik meg. Célja, hogy tiltakozó akciókkal hívják fel a figyelmet a környezet védelmének fontosságára.
április 24. A RENDÕRSÉG NAPJA A kormány határozata alapján 1992-tõl Szent György napján tartják Magyarországon a rendõrség napját.
április 29. A TÁNCMÛVÉSZET VILÁGNAPJA A Nemzetközi Színházi Intézet 1981. évi madridi közgyûlésének kezdeményezésére 1982-ben ünnepelték elõször abból az alkaomból, hogy 1727.ben e napon született Jean G. Noverre francia balett-táncos, az egyetemes táncmûvészet nagy megújítója.
május elsõ vasárnapja ANYÁK NAPJA Az amerikai eredetû hagyományt Magyarországon a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt honosította meg. Az elsõ megemlékezést 1925-ben szervezték.
május 4. TÛZOLTÓK NAPJA 1991-tõl ismét május 4-e a tûzoltók napja Magyarországon. Ezen a napon emlékeznek meg Szent Flóriánról, a tûzoltók védõszentjérõl.
május 5. EURÓPA NAPJA Az 1949. május 5-én, Londonban megalakult Európa Tanács Miniszteri Bizottsága 1964-ben határozta el, hogy május 5-ét minden évben Európa Napjaként ünneplik. Célja, hogy az embereket szorosabban bevonják az európai egyesítési folyamatba.
május 8. NEMZETKÖZI VÖRÖSKERESZT NAP 1828-ban, ezen a napon született Henry Dunant svájci író, aki 1859-ben szemtanúja volt a soferínói ütközet sebesültjei tragikus pusztulásának, és ez ébresztette benne azt a gondoatot, hogy létrehozzon egy nemzetközi segélyszervezetet, így 1863-ban, Genfben megalapította a Nemzetközi Vöröskeresztet. Magyarország 1881-ben csatlakozott a vöröskeresztes mozgalomhoz.
május 10. MADARAK ÉS FÁK NAPJA 1902. március 19-én, Párizsban, az európai államok egyezményt kötöttek a mezõgazdaságban hasznos madarak védelme érdekében. Az egyezmény aláírói között volt Magyarország is, majd 1902-ben Chernel István ornitológus szervezte meg elõször az országban a Madarak és Fák napját, amelynek megünneplését az 1906. évi I. törvénycikk írta elõ. Eszerint minden év méjusában az iskolákban egy napot arra szentelnek, hogy a tanulókkal megismertessék a hasznos madarakat, és védelmük jelentõségét.
május 12. AZ ÁPOLÓNÕK NEMZETKÖZI NAPJA Világszerte május 12-én tartják az ápolónõk világnapját, arra emlékezve, hogy 1820-ban ezen a napon született Florance Nightingale brit ápolónõ, aki tevékenységével az 1853-56-os krími háborúban szerzett érdemeket.
május 17. TÁVKÖZLÉSI VILÁGNAP 1968 óta tartják minden esztendõben annak emlékére, hogy 1856. május 17-én, Párizsban, húsz ország képviselõi aláírták a Nemzetközi Távközési Egyesület (ITU vagy UTI) létrehozásáról szóló alapító okmányt. Az Egyesület 1947-tõl az ENSZ szakosított szervezete, s jelenleg 160 tagországa van, köztük Magyarország is.
május 18. A MÚZEUMOK NEMZETKÖZI NAPJA A Múzeumok Nemzetközi Tanácsának (ICOM) 1977 májusában Moszkvában megtartott XI. konferenciáján határozták el ünneplését. 1978. május 18-án tartották meg elõször.
május 21. A MAGYAR HONVÉDSÉG NAPJA A magyar szabadságharc tavaszi hadjáratának csúcspontjaként, 1849. május 21-én a honvédsereg visszafoglalta Buda várát. Ennek emlékére 1992-tõl ezen a napon ünneplik a Magyar Honvédség Napját.
május utolsó vasárnapja A NEMZETKÖZI GYERMEKNAP A Nemzetközi Demokratikus Nõszövettség 1949 novemberi határozata alapján 1950-tõl ünnepli a világ.
május 31. NEMDOHÁNYZÓ (DOHÁNYMENTES) VILÁGNAP Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) május 31-ét dohányzásmentes nappá nyilvánította.
június elsõ vasárnapja PEDAGÓGUS NAP Magyarországon 1952. június 7-8-án ünnepelték elõször ezt a napot, s ez alkalomból adták át a kiváló tanítói és tanári okleveleket az ország legjobb pedagógusainak. 1993-tól a tanárok, oktatók kitüntetése január 22-én, a Magyar Kultúra Napján történik.
június 5. KÖRNYEZETVÉDELMI VILÁGNAP 1972. június 5-én nyílt meg Stockholmban "Ember és bioszféra" címmel az ENSZ világkonferenciája, amely határozatában ezt a napot nemzetközi környezetvédelmi nappá nyilvánította.
június 21. A ZENE ÜNNEPE Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár elsõ napját a világon mindenütt köszöntsék zenével. Az ötlet Jack Lang, akkori francia kulturális miniszter támogatásával valósult meg. A kezdeményezéshez azóta a világ számos országa csatlakozott.
június 27. A KÁBÍTÓSZER-FOGYASZTÁS ELLENI KÜZDELEM NEMZETKÖZI NAPJA Az Egyesült Nemzetek Szervezetének közgyûlése 1987-es határozata alapján 1988-ban rendezték meg elõször "A kábítószer elleni küzdelem" nemzetközi napját.
június 27. A CUKORBETEGEK VILÁGNAPJA Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) június 27-ét a cukorbetegek (diabetikusok) világnapjává nyilvánította.
június 27. A HATÁRÕRSÉG NAPJA A kormány határozata alapján 1992-tõl, Szent László napján, június 27-én ünneplik Magyarországon a határõrök napját.
június utolsó hétvégéje A MAGYAR SZABADSÁG NAPJA a fõvárosban Budapesti Búcsú 1991. június 30-án fejezõdött be hivatalosan a szovjet csapatok kivonása Magyarországról. Ennek emlékére országszerte rendezvényeket tartanak.
július 27. ÉPÍTÉSZETI VILÁGNAP Magyarországon 1988-ban ünnepelték meg elõször az Építészeti Világnapot. Július elsõ napját az Építészek Nemzetközi Szövetsége (VIA) nyilvánította világnappá, hogy felhívja a figyelmet az ember környezetét meghatározó módon alakító építészetre.
VASUTASNAP A magyar vasutasnapot 1951-tõl augusztus, majd 1961-tõl minden év július második vasárnapján tartjuk.
augusztus 1. AZ ANYATEJ VILÁGNAPJA 1990. augusztus 1-jén 32 kormány és 10 ENSZ-szervezet tanácskozást tartott Inocentben a szoptatás támogatásáról és népszerûsítésérõl. Ebben az "Inocenti Nyilatkozat"-ban került megfogalmazásra a világnap gondolata is.
augusztus 6. NUKLEÁRIS FEGYVEREK BETILTÁSÁÉRT FOLYÓ HARC VILÁGNAPJA 1978-ban a BVT javaslatára augusztus 6-át - Hirosima és Nagaszaki atombombázásának évfordulóját - a nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapjává nyilvánították.
június utolsó hétvégéje AZ ÍRÁSTUDATLANSÁG ELLENI KÜZDELEM (ALFABETIZÁLÁS) NEMZETKÖZI NAPJA 1965. szeptember 8-án az UNESCO által Teheránban összehívott világkongresszus úgy döntött, hogy e napot minden esztendõben az írástudatlanság elleni küzdelemnek szenteli.
szeptember 18. ROKKANTAK NAPJA 1981-ben a Rokkantak Nemzetközi Éve magyar eseménysorozatának szervezésére, lebonyolítására létrehozott nemzeti szervezõ bizottság e napot nyilvánította a Rokkantak Napjává.
szeptember 20. GYERMEKEK VILÁGNAPJA 1954 óta az UNICEF (az ENSZ Gyermeksegélyezési Alapja) kezdeményezésére tartjuk elsõsorban a fejlõdõ országok gyermekeinek támogatására. E napon felhívást intéznek a világ országaihoz annak érdekében, hogy támogassák és védelmezzék a gyermekek 1959. évi ENSZ-deklarációban megfogalmazott jogait.
szeptember 20. TAKARÍTÁSI VILÁGNAP 1992-ben, az ENSZ környezetvédelmi szervezete szeptember 20-ra meghirdette a Takarítási Világnapot, amelynek célja a világméretû nagytakarítás. Jelszava: "Gondolkodj világméretekben és cselekedj otthon!" Az akció Ausztráliából indult.
szeptember 21. A MAGYAR DRÁMA NAPJA A Magyar Írók Szövettségének kezdeményezésére 1984-tõl e napon ünneplik minden évben, Madách Imre: Az ember tragédiája címû drámája õsbemutatója napjának tiszteletére. Célja felhívni a figyelmet a magyar drámairodalom értékeinek jobb megismertetésére.
szeptember utolsó vasárnapja HALLÁSSÉRÜLTEK VILÁGNAPJA A Siketek Nemzetközi Szövettségének határozata alapján 1958 óta minden évben megemlékeznek e világnapról. A célja, hogy felhívja a figyelmet a világon élõ mintegy 800 ezer hallássérült problémáira és segítse beilleszkedésüket.
október 1. ZENEI VILÁGNAP Az UNESCO Nemzetközi Tanácsának határozata alapján 1975 óta ünnepeljük.
október 1. IDÕSEK VILÁGNAPJA Minden évben október 1-jén emlékeznek meg világszerte az idõsekrõl, miután az ENSZ-közgyûlés 1991-ben e napot az idõsek világnapjává nyilvánította.
október elsõ vasárnapja ÁLLATOK VILÁGNAPJA Az Állatok Világnapját Magyarországon 1991-tõl tartják.
október elsõ hétfõje HABITAT VILÁGNAP A Habitat Világnapot 1986. október 6-án világszerte elõször rendezték meg az ENSZ Emberi Települések Bizottságára, a Habitatra utalva. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az egységes cselekvésre annak érdekében, hogy a világon minden ember számára biztosítani lehessen a legelemibb emberi jogot, a kellemes otthont és a jó lakáskörülményeket.
október 6. ARADI VÉRTANÚK - NEMZETI GYÁSZNAP 1849. október 6-án Aradon kivégezték a magyar szabadságharc 13 hõs tábornokát, akik a világosi fegyverletétel után kerültek osztrák fogságba: Aulich Lajos, Damjanich János, Desewffy Arisztid, Kiss Ernõ, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernõ, Schweidel József, Török Ignác, Vécsey Károly. Pesten ezen a napon végezték ki Batthyány Lajos volt miniszterelnököt is.
október 9. POSTAI VILÁGNAP 1874. október 9-én alapították az Általános Postaegyesületet (utóbb Egyetemes Postaegyesület), amely a nemzetközi postaszolgálat összehangolása érdekében jött létre. A 22 alapító ország között volt Magyarország is. Jelenleg több mint 160 ország tagja az Egyetemes Postaegyesületnek.
október 15. HALLÁSSÉRÜLTEK NEMZETKÖZI NAPJA - FEHÉR BOT NEMZETKÖZI NAPJA Célja a közvélemény figyelmének felhívása a vakok és a gyengén látók sajátos helyzetére, keresve gondjaik megodásának lehetõségeit, a társadalomba való teljesebb értékû beilleszkedésük útját.
október 16. ÉLELMEZÉSI VILÁGNAP Az ENSZ Élelmezési és Mezõgazdasági Szervezete, a FAO Rómában ülésezõ konferenciája 1979-ben magyar határozati javaslat alapján Világélelmezési napnak nyilvánította október 16-át. A világnap célja, hogy mozgósítsa a kormányokat és a közvéleményt az emberiség nagy részét sújtó élelmezési gondok orvoslására.
október utolsó munkanapja TAKARÉKOSSÁGI VILÁGNAP A világ takarékpénztárainak 1924-ben tartott elsõ kongresszusán hozott határozat értelmében tartják világszerte.
október 31. A REFORMÁCIÓ EMLÉKNAPJA 1517. október 31-én függesztette ki a wittenbergi vártemplom kapujára Luther Márton német ágostonrendi szerzetes a téziseit, amelyeket a katolikus egyház megreformálása érdekében tett közzé. Nézetei hosszas harcok árán utat törtek és az általa vezetett új irányzat lett az evangélikus, míg a nála is radikálisabb, Jean Calvin genfi reformátor vezette irányzat a református vallás alapja.
november 3. A MAGYAR TUDOMÁNY NAPJA 1825. november 3-án a pozsonyi országgyûlésen határozták el az MTA létrehozását. 1996 nyarán a Magyar Tudósok Világtalálkozóján döntés született arról, hogy minden évben ezen a napon ünnepeljük (elsõ ízben 1997-ben) a Magyar Tudomány Napját. E dátumnak jelentõségét növeli az a tény is, hogy két évvel korábban, 1823. november 23-án kelt Temesváron Bolyai János - az abszolút geometria megszületését bejelentõ - levele, amelyben közli apjával: "semmibõl egy új, más világot teremtettem."
november 17. BUDAPEST ÜNNEPNAPJA 1873-ban ezen a napon egyesült Pest, Buda és Óbuda. Budapest Fõváros Közgyûlése 1991. március 21-ei döntése értelmében a fõváros ünnepnapja november 17.
november harmadik csütörtöke "NE GYÚJTS RÁ" VILÁGNAP A Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) ajánlása alapján ezen a napon az egész világon emberek milliói próbálnak felhagyni a dohányzás káros szenvedélyével.
november 20. IFJÚ ZENEBARÁTOK VILÁGNAPJA Az ifjú Zenebarátok Nemzetközi Szövettsége 1968 tavaszán Lisszabonban tartott kongresszusának határozata alapján ünneplik.
november 22. MAGYAR KÖZOKTATÁS NAPJA A Pedagógusok Szakszervezete a magyar közoktatás helyzetének, gondjainak bemutatására, valós társadalmi megítélésének elõsegítése, a közös cselekvés kialakítása céljából 1991-ben kezdeményezte, hogy november 22-én tartsák a Magyar Közoktatás Napját.
november 27. VÉRADÓK NAPJA A Magyar Vöröskereszt VII. Kongresszusa (1987.XII.5-6.) határozott úgy, hogy november 27-e legyen a véradók napja és adjon ismétlõdõ lehetõséget a véradók társadalmi megbecsülésének intézményes kifejezésére (a nap meghatározása annak emlékére történt, hogy 1954.november 27-én adományozott elõször a legfelsõbb állami testület kitüntetéseket sokszoros véradóknak és kiváló véradó szervezõknek).
december 1. AIDS ELLENES VILÁGNAP 1988-ban december 1-jét AIDS Elleni Világnappá nyilvánította az Egészségügyi Világszervezet (WHO), hogy ezzel is felhívja a figyelmet a nemzetközi összefogás szükségességére.
december 4. BÁNYÁSZ - NAP - SZENT BORBÁLA NAPJA Szent Borbála, a bányászok védõszentjének napja, a bányászok és kohászok ünnepe.
december 10. EMBERI JOGOK NAPJA 1984. december 10-én az ENSZ-közgyûlésen elfogadták az emberi jogokról szóló egyetemes nyilatkozatot. Ennek emlékére 1950. december 4-i ENSZ-közgyûlés ezt a napot az Emberi Jogok napjává nyilvánította.
december 16. MAGYAR KÓRUSOK NAPJA A Magyar Kórusok és Zenekarok Szövettsége (KÓTA) és a Magyar Zenei Kamara védnökségével 1991 óta rendezik meg a Magyar Kórusok Napját, Kodály Zoltán születésnapjához kötõdik.
|