: Francia üzenettel üdvözölt színházi világnap |
Francia üzenettel üdvözölt színházi világnap
2006.03.27. 14:21
Francia üzenettel üdvözölt színházi világnap
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet az idei színházi világnapon a Centrál Kávéházban tartott vetítéssorozatot Ariane Mnouchkine filmjeiből. Az apropót az szolgáltatta, hogy idén a francia rendezőnő fogalmazta meg a világnap üzenetét.
A színházi világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet - és tágabb értelemben a kultúra - fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását.
A hagyományt - azaz a színházi világnapot - a Nemzetközi Színházi Intézet 1961-es bécsi közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg annak emlékére, hogy 1957. március 27-én volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. Ezért a Nemzetközi Színházi Intézet 1975. évi kongresszusa úgy határozott, hogy 1978-tól a világ valamennyi országában üzenettel köszöntsék e napot.
Azóta minden esztendőben egy-egy neves színházi szakember vagy drámaíró fogalmazza meg az ünnepi köszöntőt, amelyet március 27-én a magyar színházak előadásai előtt is felolvasnak.
Ariane Mnouchkine, a XX. század második felének egyik legjelentősebb rendezőegyénisége Segítség! című, egyes szám első személyben írt, versszerű formába öntött üzenetében a színházhoz fohászkodik, kérve egyebek mellett, hogy emelje fel, üsse meg, tegye jobbá, nevettesse halálra, változtassa meg, adjon zenét, örömet, bölcsességet, idézze meg a fényességet, lobbantsa lángra a barátságot, hozza el a hódító szépséget, ajándékozza meg a szeretet erejével.
Az 1939-ben született rendezőnő a hatvanas években vonta magára a figyelmet az 1964-ben megalapított Théatre du Soleil (Napszínház), máig működő színházával, mellyel eleinte kollektív színházat működtetett, és alaposan leszámolt a kukucskáló színpaddal, mivel egészen közel játszott a közönséghez. Olyannyira, hogy a nézőket is bevonta az akciókba, lehetőséget adva, hogy a térben is kövessék a történéseket. Érdekességnek számított az is, hogy társulatának tagjai a hagyományoktól eltérően egyforma jogokat élveztek és egyforma fizetésben részesültek.
Máig működő színházukat 1970-ben foglalták el az akkoriban még külvárosnak számító Vincennes-i erdőben lévő Cartoucherie-ben. Itt adták elő az 1789-et, amely meghozta a világsikert számukra. A szerző ebben a műben arra keresi a választ, milyen módon működik egy forradalom, és milyen törvényszerűségek határozzák meg.
A Centrál Kávéházban egy vetítéssorozat keretében vasárnap éjfélig ingyenesen volt megtekinthető az 1789 című előadás, a nagy vitát kiváltó Tartuffe próbájáról és előadásáról szóló francia nyelvű film, valamint a Moliére című alkotás. Emellett az érdeklődők a képzőművészeti egyetem nemrégiben Mnouchkine színházában vendégeskedett hallgatóival is beszélgethettek.
|