: Narnia Krniki - Az Oroszln, a Boszorkny s a Ruhsszekrny |
Narnia Krniki - Az Oroszln, a Boszorkny s a Ruhsszekrny
2005.12.28. 14:46
C.S. Lewis tuds, kritikus s r 1950-ben adta kzre Az oroszln, a boszorkny s a ruhsszekrny cm regnyt, mely egy htrszes regnyciklus, a Narnia krniki els rszt kpezte, s egyszersmind j, modern legendt hozott ltre.
Lewis, aki szenvedlyesen szerette a tndrmesket, gyerekeknek szl fantasy-sorozatot szeretett volna rni, de a ksz regnyciklus ennl sokkal tbb lett. Lebilincsel, izgalmas trtnetei felntteket s gyerekeket egyarnt rabul ejtenek, hiszen a nem is olyan rgvolt msodik vilghbor bombzsaibl bbjjal s mitikus teremtmnyekkel teli fantziavilgba reptette az olvaskat, a j s a gonosz epikus kzdelmnek kells kzepbe. Az irodalomkritikusok pedig Lewis azon kpessgt dicsrtk, ahogy kpes teljesen j vilgot teremteni - sajt trtnelemmel, kultrval, fldrajzzal s mtoszokkal - mely mgis reflektl a mi vilgunk problmira s morlis krdseire.
Az oroszln, a boszorkny s a ruhsszekrny hatalmas rajongtborra tett szert vilgszerte: a ht ktet 29 nyelven jelent meg, sszesen mintegy 85 milli pldnyban kelt el, s ezzel J.K Rowling Harry Potter sagja mgtt minden idk msodik legsikeresebb knyvsorozata lett. Rowling egybknt Lewis mvt nevezte meg egyik f ihletadjnak a varzsltanonc kalandjainak megrsnl. Kevs olyan trtnet van a vilgirodalomban (mint ahogy Lewis bartjnak, J.R.R Tolkien Gyrk ura trilgija ilyen), mely kisgyerekeket s felntteket egyarnt kpes elvarzsolni. Maga a szerz gy vlte, az a j trtnet, amit tvesen ugyanolyan lelkesen hallgatunk/olvasunk, mint tvenvesen. A Narnia krniki az ltalnos iskolsokat, a felntt olvaskat s irodalomtudsokat egyarnt lenygzte - utbbiakat gazdag metafora-kincse s spiritulis utalsrendszere rvn. Nem kellett sokat vrni az els sznpadi adaptcikra, s kisvrtatva tvsorozat, rajzfilm s a BBC megbzsbl tvfilm is kszlt a Pevensie testvrek kalandjaibl. Ezek a korbbi prblkozsok szinte kizrlag bbukkal kszltek, lszerepls mozifilm forgatsra nem vllalkozott senki, hiszen az adott technikai felttelek mellett ez tlsgosan nagy falatnak bizonyult. Mostanra azonban a technika megrett arra, hogy megfelelen meg tudja jelenteni Lewis fantziavilgt, Andrew Adamson rendez pedig hihetetlen rzkkel vitte filmre Narnia birodalmt. Douglas Gresham, C.S. Lewis mostohafia, az r hagyatknak kezelje mr vtizedek ta szerette volna filmen ltni Narnia trtnett (a most vgre elkszlt filmnek a kreatv s mvszeti igazgatja). volt az, aki a Walden Media producerhez, Perry Moore-hoz vitte a projektet. A Walden Media s a Disney dntshozi a kezdetektl kiktttk, hogy lehetleg minden rszletben hen szeretnk visszaadni Lewis regnyt. Nem akartk azzal elrontani a trtnetet, hogy megprbljk a mai modern korba helyezni, hanem az rkrvny klasszikus m eltt szeretnnek tisztelegni. "Az oroszln, a boszorkny s a ruhsszekrny trtnete annyira tiszta s szinte, hogy biztosak voltunk benne, minl kevesebbet piszklunk bele, annl jobb lesz a filmnk. Persze minden azon mlott, hogy a megfelel embereket nyerjk meg, Andrew Adamson pedig remek vlaszts volt a rendezi szkbe" - nyilatkozta Gresham.
NARNIA FELFEDEZI: A PEVENSIE TESTVREK
Az oroszln, a boszorkny s a ruhsszekrny lelkt a szimpatikus karakterek s lenygz kreatrk adjk: faunok, kentaurok, risok, szatrok, trpk, minotauruszok s beszl llatok npestik be Narnit. A filmksztk elsdleges clja az volt, hogy az embersgessg a film minden pillanatban rezhet legyen. A Pevensie testvrek krl bonyoldik a cselekmny: k azok, akik magukkal viszik a nzket Narnia birodalmba azon az sdi szekrnyen keresztl, amit egy reg grf vidki kastlynak egy elfeledett szobjban tallnak. Fontos volt, hogy a gyereksznszek annyira valsgosak s termszetesek legyenek, amennyire csak lehet, hiszen gy mg nagyobb a kontraszt kztk s a csodavilg kztt. A gyereksznszeket a produkci kt ven t kereste Anglia ltalnos iskoliban, ifjsgi klubjaiban s sznjtsz kreiben. A ngy szerepre tbb, mint ktezer gyereket hallgattak meg.
Peter Pevensie a legidsebb a testvrek kzl. Gyerekknt hagyja el Londont, de Narnia birodalmban btor, felntt vezetv rik, aki minden erejvel a j oldaln harcol. A 18 ves William Mosley, akinek ez az els jtkfilmes szerepe, gy nyilatkozott Peterrl: "Egsz egyszeren, amikor Peter belp abba a szekrnybe, mg kisfi, de a trtnet vgre frfiv cseperedik."
Susan Pevensie A szp s komoly idsebb lnytestvr, aki a narniai kalandok sorn mindvgig prblja sszer viselkedsre brni testvreit. Anna Popplewell, Susan megformlja a legtapasztaltabb sznsz a gyerekek kzl, hiszen jtszott mr tbbek kztt a Leny gyngy flbevalval cm filmben. Fontos szerep az v, mivel a nzk sokszor az rzkenysge s racionlis reakcii miatt dbbennek r arra, hogy itt bizony nem babra megy a jtk, a gyerekek vals veszlyeknek vannak kitve.
Edmund Pevensie A kis Edmund a legcsintalanabb s leginkbb forrfej a Pevensie testvrek kzl. Narniban alig tud ellenszeglni a ksrtsnek, hogy a gonosz Jgtndr tborhoz csatlakozzon. A kis rosszcsont szerepre az alkotk nagyon sokig nem talltak megfelel sznszt, mg az utols pillanatban r nem bukkantak Skandar Keynes-re. Az ifj sznsz knnyen tudott azonosulni a szereppel: "Edmund pontosan olyan, mint n. Kikszti a csaldjt, s knnyen enged a ksrtsnek. a csald fekete brnya, aki mindig idegesti Lucyt. De Narninak ksznheten vgl j gyerek lesz belle. megy t a legnagyobb vltozson, hiszen a kalandok hatsra megtanulja becslni a csaldjt."
Lucy Pevensie Lucy, aki Adamson szerint a film egyik legfontosabb szereplje, a legfiatalabb, de egyben a legoptimistbb, legnyitottabb s legbtrabb a testvrek kzl. az, aki elsknt lpi t Narnia kapujt, neki kell szembeszeglni testvrei hitetlensgvel, s az, akinek mindvgig marad elg energija, hogy higgyen magban. A tzves Georgie Henley-t egy Yorkshire-i ltalnos iskolban fedeztk fel, s br nem rendelkezik semmifle sznszi mlttal, rendkvl intelligens s rzkeny gyerek, aki sokat hozztett a szerephez a forgats sorn.
NARNIA LAKI
Alighogy a gyerekek tlpnek Narnia vilgba, hihetetlen teremtnyekkel talljk szembe magukat, akik kzl nhnyan trsaik s bartaik lesznek. Ezeknek a kreatrknak az letre keltse klnbz filmes technikk tvzst kvnta meg: l szereplk, manulis trkkk s digitlis effektek sszessgt. Ezeknek a szerepeknek a betltst is aprlkos szereplvlogats elzte meg.
Mr. Tumnus, a faun A szgyenls, reged, flig ember, flig kecske Mr. Tumnus sszebartkozik Lucyval, annak ellenre, hogy knyszersgbl a Jgtndr gonosz terveit kell szolglnia. A skt sznsz, James McAvoy jtssza a faunt, aki hitelesen kelti letre Mr. Tumnus ketts szemlyisgt. A trtnet sorn nagy erklcsi dilemmval tallja szembe magt, hiszen a Jgtndr parancsra el kell rabolnia Lucyt, akit egybknt bartjnak tekint. McAvoynak naponta tbb rt kellett a maszkban lnie ahhoz, hogy 26 ves fiatalemberbl egy kortalanul reg teremtmnny vltozhasson t. Mozgathat fleket s szarvakat kapott a K.N.B. EFX Group sminkes csapattl, nem is beszlve a rengeteg szrzetrl, amit fel kellett vinni az arcra s egyb testrszeire. Derktl lefel pedig szmtgppel alkottk meg a ktlb kecskt a VFX vizulis effektusokrt felels szakemberei.
Jadis, a Jgtndr Narnia leggonoszabb lakja a legyzhetetlennek tn Jadis, aki rk tlre krhoztatta az egyszervolt paradicsomi birodalmat. A stnian hideg szerepre Tilda Swintont nyertk mag az alkotk, aki az egyik legelismertebb eurpai karaktersznsz. Fontos volt, hogy olyasvalaki jtssza el ezt a szerepet, aki az Aslan elleni harcban mlt ellenfelv vlik az isteni oroszlnnak: ers, intelligens, s rendkvl intenzv a jelenlte a filmvsznon. Feladata nem volt knny, hiszen a Jgtndrnek nincsenek rzelmei: a Narniban uralkod rk tl bels vilgt tkrzi - nincs tavasz, nincs karcsony, nincs halads, hinyzik belle a j s az rm, egszen addig, mg a gyerekek meg nem jelennek a sznen. Jadis megjelensn sminkesek s ruhatervezk egsz csapata dolgozott. Ruhja pldul folyamatosan vltoztatja alakjt s sznt, attl fggen, ppen jl haladnak-e a tervei vagy sem.
Aslan, az oroszln Jadis legfbb ellenlbasa Aslan, a hatalmas blcs oroszln, aki annak idejn ltrehozta Narnia birodalmt, s sokig igazsgos uralkodknt irnytotta a fldet. risi hatalma van, s mr-mr mindentud, ugyanakkor olyan emberi vonsai vannak, mint pldul sebezhetsge. Lewis minden bizonnyal azrt vlasztotta az oroszlnt eme karakter megformlsra, mert az llatok kirlya egyszerre tesz fejedelmi s flelmetes benyomst az emberekre. Lenygz, ahogy hs-vr oroszlnknt ll elttnk a filmben, s ez az egybknt veszedelmes fenevad remekl megrti magt a gyerekekkel. Aslant a legmodernebb CGI technikk segtsgvel alkottk meg, hangjt pedig Liam Neeson, az Oscar-jellt sznsz adta. A VFX effekt-felelsei mintegy 700 effektus alkalmazsval, majd� ktves munka rn alkottk meg a hatalmas oroszlnt. Mindenkppen el szerettk volna kerlni, hogy valami rajzfilmfigurra hasonltson, hiszen valban oroszln, csak sokkal tbbre kpes, mint amit egybknt megszoktunk az oroszlnoktl. A vizulis effektusokon kvl hrom hatalmas Aslan-bbut is ptettek egyes felvtelekhez - a tbb szz kils bbukon lovagoltak pldul a gyereksznszek zld httr eltt.
szereplk:
fnykpezte: Donald McAlpine
vg: Sim Evan-Jones Jim May
ltvny: Roger Ford
jelmez: Isis Mussenden
zene: Harry Gregson-Williams
mvszeti rendez: Jules Cook
dszlet: Kerrie Brown
producer: Mark Johnson
|